Pasja do jazdy na rowerze i zdobywania górskich szczytów ma wspólny mianownik, jakim jest uprawianie kolarstwa górskiego. Na ten rodzaj sportu, połączony z rekreacją, decyduje się wiele osób, ciekawych nowych doświadczeń. W ofertach sklepów sportowych i górskich znajdziemy szeroką ofertę produktów umożliwiających rozpoczęcie nowej odsłony górskiej przygody.

Czego potrzebujemy w rowerze?

rower górskiOtwieranie nowych, przystosowanych dla kolarzy szlaków, to ukłon ze strony parków narodowych i krajobrazowych na terenach górskich. By czerpać jak najwięcej radości z wykonywanego sportu, producenci opracowują co raz to nowe rozwiązania, by umilić fanom dwóch kółek czas spędzony na siodełku. By podróż rowerem była przyjemna i wygodna trzeba zaopatrzyć się w kilka podstawowych, rowerowych akcesoriów. Do najoczywistszej podstawy należy wybór dobrego roweru. Rowery turystyczne kross to typ pojazdu dostosowany pod każdym względem dla początkujących, jak i zaawansowanych użytkowników. Wyposażone są w stalowe, bądź aluminiowe ramy, w wytrzymałe i dostosowane do trudnego ukształtowania terenu opony, wzmocnione bagażniki, na których można zawiesić sakiewki na najpotrzebniejsze rzeczy, co jest odpowiednikiem turystycznych plecaków.

wycieczka rowerowa górskaBy śledzić postępy rowerzysty, można zamontować na kierownicy specjalistyczne liczniki mierzące wiele parametrów, zaczynając od tętna kierującego, przez ilość kilometrów, czy wysokość, na jakiej się on znajduje, a także systemy lokalizacyjne i mapy z gotowymi trasami. Kross jest bardzo rozpoznawalną na rynku marką i jednym z najchętniej wybieranych producentów osprzętu dla cyklistów. Niezbędnikiem kolarstwa górskiego jest rower wyposażony w dobry system świateł i widoczności. Zmienne górskie warunki pogodowe mają wpływ na bezpieczeństwo tras rowerowych, które pod wpływem deszczu stają się śliskie. Warto zakupić profesjonalny kask i ochraniacze na łokcie i kolana, chroniące nas przed ewentualnymi upadkami na ostre kamienie. Amortyzując ciało podczas upadku, warto chronić też dłonie przed obtarciami. Duże wstrząsy na nierównościach zamortyzują żelowe wkładki stosowane w rowerowych rękawiczkach dla kolarzy.

Użytkowanie roweru, jako środka transportu, zachęca do zdobycia wiedzy na temat naprawy pojazdu. Wymiana dętek, czy założenie łańcucha, który nieoczekiwanie spadł, to przydatna wiedza potrzebna na rowerowe wycieczki. Warto w sakwach bocznych znaleźć miejsce na zapasowe dętki, smar do łańcucha i klucze do naprawy. Z pewnością uziemienie spowodowane awarią roweru, która jest ciężka do samodzielnego usunięcia, nie będzie należało do najprzyjemniejszych doświadczeń.