Jeszcze całkiem niedawno drony były urządzeniem dosyć egzotycznym. Aktualnie jednak te bezzałogowe statki powietrzne są coraz bardziej popularne. Przez to też często są tańsze i łatwiejsze w obsłudze. Można ich używać zarówno do celów typowo rekreacyjnych, jak i komercyjnych (na przykład robić i sprzedawać zdjęcia zrobione z drona).

Jednak te pozornie małe urządzenia także podlegają pewnym regulacjom prawnym.

Jak używane są drony?

Można określić to jednym słowem – bezmyślnie. Wielu osobom wydaje się, że skoro dron jest niewielki i do tego bezzałogowy to można nim latać wszędzie i w dowolny sposób. Ludzie, którzy w ten sposób używają swojego urządzenia często nie zdają sobie sprawy z tego jak wielkie zagrożenie stwarzają. Mogą bowiem doprowadzić do naprawdę poważnych wypadków powietrznych.

Czy są mi potrzebne specjalne uprawnienia?

Jeśli dron, którego używamy waży mniej, niż 25 kg i korzystamy z niego wyłącznie do celów rekreacyjnych nie potrzebujemy żadnych specjalnych uprawnień. Jednak już do większych maszyn oraz do użytku komercyjnego powinniśmy uzyskać specjalne zezwolenie na poruszanie się po przestrzeni powietrznej. Co więcej osoba świadcząca komercyjne loty powinna ukończyć specjalny kurs w tej tematyce.

Prawa i obowiązki związane z używaniem drona

Nie zawsze musimy posiadać specjalne uprawnienia do używania drona, jednak zawsze musimy przestrzegać obowiązującego prawa.

Po pierwsze należy wiedzieć, że przestrzeń powietrzna jest podzielona na strefy. Podstawowy podział to strefa kontrolowana oraz niekontrolowana. Czym się one różnią?

W strefie niekontrolowanej to operator drona jest odpowiedzialny za to, aby zostały zachowane wszystkie warunki bezpieczeństwa (czyli na przykład by nie wpaść na inny statek). Natomiast w strefie kontrolowanej konkretny sztab ludzi odpowiada za dbanie o bezpieczeństwo. Dlatego też należy słuchać wszystkich ich poleceń. Dodatkowo chęć latania w strefie kontrolowanej należy zgłosić co najmniej trzy dni wcześniej. Jeśli nie orientujemy się w podziale na strefy możemy skorzystać ze specjalnych map dostępnych w internecie.

Co więcej jeśli nasz dron waży mniej, niż 25 kg powinien pozostawać stale w zasięgu naszego wzroku. Natomiast większe urządzenia muszą być wyposażone w sprzęt do nawigacji, komunikacji oraz kamerę.

Przydatne skróty i pomoce

Dla laika odczytywanie informacji o konkretnych strefach może być trudne przez występowanie licznych skrótów. Oto najprzydatniejsze z nich:

AAA – skrót odnosi się stref naznaczonych ostrzeżeniem nawigacyjnym. Należy wówczas być bardzo ostrożnym a najlepiej byłoby zgłosić swój lot.

ADIZ – skrót ten odnosi się do strefy identyfikacji obrony powietrznej przy granicy z Białorusią, Rosją oraz Ukrainą.

ATZ – strefa ruchu lotnisk cywilnych, czyli miejsce, w którym możemy latać tylko po uzgodnieniu z kontrolerami

CTR – strefy kontrolowane, można po nich latać wyłącznie po uzgodnieniu

D lub EPD – strefy niebezpieczne, na przykład poligony wojskowe

EA, ROL – rejony ograniczeń lotów, wyłącznie po uzgodnieniu

MATZ – ruch lotniskowy lotnisk wojskowych

MRT – strefa niskich lotów lotnictwa wojskowego

P lub EPP – strefa o ruchu zakazanym

R lub ERP – strefa o ruchu ograniczonym, należy uzyskać specjalną zgodę

TMA – strefy kontrolowane, należy mieć zgodę oraz wykonywać polecenia kontrolerów

TRA – aktywne strefy z ograniczeniem, wyłącznie za zgodą

TSA – strefa z zakazem lotu; ewentualny lot może odbyć się tylko po zarezerwowaniu

 

Dodatkową pomocą mogą być strony internetowe zawierające mapy z nakładkami stref (na przykład mapy google albo AIR POLSKA). Współcześnie istnieje również specjalna aplikacja Droneradar.eu przeznaczona specjalnie dla operatorów dronów.

Bardzo ważne jest także korzystanie z dodatkowych informacji, które z łatwością można znaleźć w internecie. Chodzi na przykład o stronę Urzędu Lotnictwa Cywilnego, gdzie znajduje się wiele przydatnych wiadomości oraz aktualności. Najważniejsze jest jednak aby przy każdym użyciu drona pamiętać o zachowaniu zasad bezpieczeństwa.